Zavěšená cyklolávka přes Vltavu pod Pražským okruhem se otevírá

V sobotu 12. dubna 2014 se slavnostně otevírá zavěšená lávka pro cyklisty a chodce mezi Lahovicemi a Komořany. Po lávce povede nová cyklotrasa A102, která již po podobné lávce překonává Berounku a konečně tak propojí trasy A1 a A2.

Slavnostně lávku otevře náměstek primátora Jiří Nouza, ředitel TSK Ladislav Pivec a další významní hosté.

Poslední co donedávna bránilo cyklistům k vjezdu na lávku byly chybějící nájezdové rampy, které řeší napojení zavěšené lávky pro chodce a cyklisty na mostě Pražského okruhu Komořany – Lahovice a napojení stávajících a projektovaných cyklostezek na obou březích Vltavy.

„Výstavba nájezdových ramp na zavěšenou lávku byla bezpodmínečně nutná pro možnost využívání lávky a jsem velmi rád, že ji můžeme v sobotu slavnostně předat do plného užívání cyklistům i chodcům,“ uvedl náměstek primátora Jiří Nouza.

Od zavěšené lávky je cyklostezka vedena po rampách, které mají shodnou konstrukci s lávkou podvěšenou na mostě. Jedná se o ocelovou konstrukci se dvěma hlavními nosníky na krajích. Tyto nosníky jsou podepírány štíhlými ocelovými stojkami, které se v hlavě rozvětvují do čtyř trubkových podpor, které podporují vlastní vodorovné nosníky lávky.

„Úprava povrchu lávky je tvořena ocelovými rošty s výplní z hustého pletiva. Jedná se o velmi unikátní konstrukční řešení, které je na lávce z důvodu minimální tíhy konstrukce, která je podvěšena pod dálniční most. Na přístupových rampách je tento konstrukční systém z estetického i provozního hlediska zachován. Tento systém minimalizuje nároky na údržbu a úklid a to zejména v zimních měsících,“ řekl šéf TSK Ladislav Pivec

Základní údaje:
– Termín realizace ramp: zahájení 08/2013, dokončení 03/2014
– Celková délka lávky: 225 m
– Délka ramp: Komořany – 170 m, Lahovice – 250 m
– Šířka mostu a ramp: 3,5 m
– Výška mostu (max. nad terénem: 18,5 m)

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality z Prahy. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.