S kolem v MHD

Přejít na: metro, tramvaje, lanovka na Petřín, přívozy, autobus 147 Dejvická–Suchdol, vlaky, cyklobusy, vlak Cyklohráček.

S kolem v MHDMetro

Kolo je možné přepravovat na první a poslední plošině každého z pěti vozů metra (vždy s výjimkou první plošiny za strojvedoucím ve směru jízdy). Na každé plošině mohou být max. dvě kola (v celém vlaku tedy až 18 kol). Plošiny jsou označeny samolepkami:

Přepravu kol v metru upravují samolepky

Cestující smí přepravovat pouze jedno jízdní kolo, samostatně cestující osoba mladší 12 let kolo přepravovat nesmí. Kolo nesmí být znečištěné, během cesty je nutné ho držet nebo zajistit proti pádu nebo samovolnému pohybu. Cestující přepravující jízdní kolo zodpovídá za to, že přepravou nebude ohrožena bezpečnost osob nebo věcí včetně jejich znečištění a že nedojde k poškození nebo znečištění zařízení vozidla; zvýšené opatrnosti musí dbát zejména při nástupu do vozidla a při výstupu z vozidla.

Tip: Využívejte méně obsazované vozy metra – na lince A jde o první a poslední vůz, na lince C naopak o druhý, třetí a čtvrtý vůz. Během jízdy kolo umístěte k pravé straně plošiny ve směru jízdy – pozor ve stanicích, kde se dveře otevírají vpravo (Hlavní nádraží, Prosek, Rajská zahrada, Střížkov, Vyšehrad).

Pro přepravu kola lze použít vybrané výtahy ve stanicích metra: Anděl, Bořislavka, Černý Most, Háje, Chodov, Ládví, Letňany, Národní třída, Nemocnice Motol, Palmovka, Pankrác, Petřiny, Prosek, Roztyly, Skalka, Střížkov. Tyto výtahy jsou označeny modrým piktogramem kola.

Pro přepravu jízdního kola lze použít vybrané výtahy

Tramvaje

Přeprava kol je možná pouze ve vybraných úsecích ve směru z centra (do kopce), a to bez časového omezení. Přeprava je zdarma. POZOR: Pokud jsou tramvaje při výluce nahrazeny autobusy, přeprava kol je zakázána!

Prosíme, dodržujte uvedená pravidla a respektujte pokyny řidičů, kolo v tramvaji bezpečně držte a neomezujte ostatní cestující. Dejte přednost lidem s kočárkem nebo na vozíku, v případě plné tramvaje počkejte na další.

Označení zastávky s povolenou přepravou kol

povolené úseky a směry:

 • Anděl → Kotlářka → Sídliště Řepy
 • Hradčanská / Brusnice → Malovanka → Vypich → Bílá Hora
 • Hradčanská → Vítězné náměstí → Dejvická → Divoká Šárka
 • Hradčanská → Vítězné náměstí → Nádraží Podbaba
 • Hradčanská → Vozovna Střešovice → Sídliště Petřiny
 • Nádraží Braník → Nádraží Modřany → Sídliště Modřany → Libuš
 • Nádraží Holešovice → Trojská → Kobylisy → Vozovna Kobylisy / Sídliště Ďáblice
 • Náměstí Bratří Synků → Pankrác/ Vozovna Pankrác / Spořilov
 • Palmovka → Bulovka → Kobylisy → Vozovna Kobylisy / Sídliště Ďáblice
 • Palmovka → Nádraží Libeň / Nádraží Vysočany → Lehovec
 • Palmovka → Ohrada → Spojovací (pouze přímým spojem přes zastávku Krejcárek)
 • Smíchovské nádraží → Hlubočepy → Sídliště Barrandov → Holyně → Slivenec (od podzimu 2023)
 • Želivského → Strašnická → Nádraží Zahradní Město → Nádraží Hostivař
 • Želivského → Depo Hostivař → Ústřední dílny DP

Zastávky, ze kterých lze v tramvaji vézt kolo, jsou označeny tímto symbolem:
Tímto symbolem jsou označeny zastávky, kde je povolen nástup s jízdním kolem do tramvaje

Kola mohou být přepravována pouze v místech určených pro přepravu kočárků – u krátkých vozů většinou na konci vozu, u článkových vozidel na jedné či více vnitřních plošinách. Na každé takové plošině je možné přepravovat maximálně dvě kola. Přeprava je vyloučena při zvýšené poptávce. Před nástupem dá cyklista znamení řidiči zvednutím ruky.

Lanovka na Petřín

Kola se přepravují v druhém oddílu vozu, který je označen symbolem kola. Ve voze mohou být přepravována nejvýše 2 kola. Průvodce lanové dráhy může přepravu kola zakázat (zejména při větším počtu cestujících). Přeprava kola je zdarma. Pozor, kvůli vysokému množství turistů je lanovka pro cesty s kolem často nepoužitelná!

Přívozy

Přeprava kola je povolena na všech přívozech a je zdarma. Omezení může nastat při zvýšené poptávce cestujících. Dodržujte pokyny převozníků. Přívozy P1 a P2 jezdí po celý rok, ostatní přívozy jezdí od dubna do října. Provozní doba a intervaly se liší.

 • P1: Sedlec – Zámky
 • P2: V Podbabě – Podhoří
 • P3: Lihovar – Dvorce (Žluté lázně)
 • P4: Dostihová – Belárie
 • P5: Císařská louka – Kotevní – Výtoň
 • P6: Lahovičky – Nádraží Modřany
 • P7: Holešovická tržnice – Ostrov Štvanice – Rohanský ostrov
 • (na Štvanici z důvodu stavby Štvanické lávky přívoz nezastavuje)

Autobus do Suchdola

Na lince 147 z Dejvické do Suchdola (zastávka Výhledy) je možná přeprava kola na speciálních úchytech na zádi autobusu vybraných spojů. Přeprava je možná pouze ve směru do Suchdola – nástup je možný v zastávkách Dejvická (přestup z metra) a V Podbabě (přestup z přívozu) a vyložit v zastávkách Suchdolské náměstí a Výhledy. Spoje pro cyklisty jsou v jízdním řádu označeny piktogramem kola.

Před nástupem dá cestující s kolem řidiči znamení rukou, kolo si naloží sám (za dohledu řidiče) a oznámí řidiči zastávku výstupu. Řidič následně jízdní kolo uzamkne a předá cestujícímu visačku s číslem držáku. Při výstupu se cestující prokáže visačkou s číslem držáku, řidič kolo odemkne a cestující si ho samostatně vyloží.

Vlaky

Na všech tratích zahrnutých do PID je provoz zajištěn vozidly umožňujícími přepravu jízdních kol. Přeprava kola na území Prahy je pro držitele platné jízdenky/Lítačky zdarma.

Mimo území Prahy je přeprava jízdních kol zpoplatněna. Pokud máte kolo s sebou jako spoluzavazadlo, cena je 30 Kč (do 50 km), 40 Kč (51-100 km). U kola daného do vlakové úschovy platíte k základní ceně 10 Kč za každý vlak. Více na www.cd.cz/kolo.

Vlak Cyklohráček

Cyklohráček je v provozu od konce března do konce října o sobotách, nedělích a státních svátcích v trase Praha hl. n. – Praha‑Smíchov severní nástupiště – Hostivice – Středokluky – Podlešín – Slaný (vybrané spoje pokračují až do Zlonic). Pro přepravu cyklistů je přednostně určen cyklovůz. Podrobnější informace a jízdní řád Cyklohráčku zde.

Cyklobusy

Trasa cyklobusu

Trasa cyklobusu

Cyklobus 1 „Brdy“ je v provozu od konce března do konce října v nepracovní dny v trase Dobřichovice, nádraží – Černolice – Řitka – Mníšek pod Brdy, náměstí – Mníšek pod Brdy, Kaple – Kytín, Náves. Spoje linky navazují v Dobřichovicích na vlaky linky S7 Praha – Beroun z obou směrů. Jízdní řád cyklobusu je na stránce https://pid.cz/linka/Cyklobus

Nástupní zastávka cyklobusu v Dobřichovicích je na parkovišti vedle nádražní budovy (pozor, cyklobus nezastavuje v zastávce linky 448 umístěné před nádražím). Nakládku a vykládku si zajišťuje cestující. Na lince platí tarif PID, za přepravu kola se v cyklobusu platí 20 Kč. Ve vlacích je nutné odbavit jízdní kolo dle tarifu dopravce (u ČD cesta do 50 km za 30 Kč, 51-100 km za 40 Kč).

Cyklobus 2 „Český ráj“ jezdí v trase Mladá Boleslav – Mnichovo Hradiště – Kněžmost – hrad Kost – Sobotka. V provozu je v nepracovní dny od konce května do konce září. Garantovaná kapacita jsou čtyři kola. Nakládku a vykládku si zajišťuje cestující. Jízdné pro kolo je 20 Kč. Cyklobus jezdí dvakrát denně z Mnichova Hradiště přes Valečov, Kněžmost a hrad Kost do Sobotky a třikrát denně mezi Mnichovým Hradištěm a Kněžmostem.

Cyklobusy Kokořínsko (linky 695, 696 a 697) jezdí na Kokořínsku v nepracovní dny o letních prázdninách. Spoje linky 697 navazují ve Mšeně zejména na Kokořínský rychlík, případně na vlaky linky S33 (Mělník – Mšeno – Mladá Boleslav). Jízdné pro kolo je 20 Kč.

Zdroje: ROPID, DPP, ČD

9 komentářů: S kolem v MHD

 1. Pingback: Mit dem Fahrrad im Prager öffentlichen Personennahverkehr | Unterwegs in Tschechien

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *