S kolem v MHD

Přejít na: metro, tramvaje, lanovka na Petřín, přívozy, autobus 147 Dejvická–Suchdol, vlaky, cyklobus, vlak Cyklohráček, autobus Airport Express
Metro

Kolo je možné přepravovat na první a poslední plošině každého vozu metra (s výjimkou plošiny za strojvedoucím ve směru jízdy). Na každé plošině mohou být max. dvě kola (v celém vlaku tedy až 18 kol). Plošiny jsou označeny samolepkami:

Přepravu kol v metru upravují samolepky

Cestující smí přepravovat pouze jedno jízdní kolo, samostatně cestující osoba mladší 12 let kolo přepravovat nesmí. Kolo nesmí být znečištěné, během cesty je nutné ho držet nebo zajistit proti pádu nebo samovolnému pohybu. Cestující přepravující jízdní kolo zodpovídá za to, že přepravou nebude ohrožena bezpečnost osob nebo věcí včetně jejich znečištění a že nedojde k poškození nebo znečištění zařízení vozidla; zvýšené opatrnosti musí dbát zejména při nástupu do vozidla a při výstupu z vozidla.

Tip: Využívejte méně obsazované vozy metra – na lince A jde o první a poslední vůz, na lince C naopak o druhý, třetí a čtvrtý vůz. Během jízdy kolo umístěte k pravé straně plošiny ve směru jízdy – pozor ve stanicích, kde se dveře otevírají vpravo (Hlavní nádraží, Prosek, Rajská zahrada, Střížkov, Vyšehrad).

Pro přepravu kola lze použít vybrané výtahy ve stanicích metra: Anděl, Bořislavka, Černý Most, Háje, Chodov, Ládví, Letňany, Národní třída, Nemocnice Motol, Pankrác, Prosek, Roztyly, Skalka, Střížkov. Tyto výtahy jsou označeny modrým piktogramem jízdního kola. V ostatníc výtazích a na plošinách je přeprava kol zakázána.

Pro přepravu jízdního kola lze použít vybrané výtahy

Tramvaje

Přeprava kol v tramvajích

Přeprava kol je možná pouze ve vybraných úsecích ve směru z centra (směrem do kopce), a to kdykoli kromě období mezi 14. a 19. hodinou v pracovních dnech. Přeprava je pro držitele jízdenky/Opencard/Lítačky zdarma. POZOR: Pokud jsou tramvaje při výluce nahrazeny autobusy, přeprava kol je zakázána! Prosíme, dodržujte uvedená pravidla a respektujte pokyny řidičů, kolo v tramvaji bezpečně držte a neomezujte ostatní cestující.

Označení zastávky s povolenou přepravou kol

povolené úseky a směry:

 • Anděl → Kotlářka → Sídliště Řepy
 • Hradčanská / Brusnice → Malovanka → Vypich → Bílá Hora
 • Hradčanská → Vítězné náměstí → Dejvická → Divoká Šárka
 • Hradčanská → Vítězné náměstí → Nádraží Podbaba
 • Hradčanská → Vozovna Střešovice → Sídliště Petřiny
 • Nádraží Braník → Nádraží Modřany → Sídliště Modřany
 • Nádraží Holešovice → Trojská → Kobylisy → Vozovna Kobylisy / Sídliště Ďáblice
 • Náměstí Bratří Synků → Vozovna Pankrác / Spořilov
 • Palmovka → Bulovka → Kobylisy → Vozovna Kobylisy / Sídliště Ďáblice
 • Palmovka → Nádraží Libeň / Nádraží Vysočany → Lehovec
 • Palmovka → Ohrada → Spojovací (pouze přímým spojem přes zastávku Krejcárek)
 • Smíchovské nádraží → Hlubočepy → Sídliště Barrandov
 • Želivského → Strašnická → Na Hroudě → Nádraží Hostivař
 • Želivského → Vozovna Strašnice → Ústřední dílny DP

Zastávky, ze kterých lze za splnění podmínek vézt kolo, jsou označeny tímto symbolem (případně pouze symbolem kola):
Tímto symbolem jsou označeny zastávky, kde je povolen nástup s jízdním kolem do tramvaje

Kola mohou být přepravována pouze v místech určených pro přepravu kočárků – u krátkých vozů většinou na konci vozu, u článkových vozidel na jedné či více vnitřních plošinách. Na každé takové plošině je možné přepravovat maximálně dvě kola. Přeprava je vyloučena při zvýšené poptávce. Před nástupem a výstupem z vozidla dá cyklista znamení řidiči zvednutím ruky.

Lanovka na Petřín

Kola se přepravují v druhém oddílu vozu, který je označen symbolem kola. Ve voze mohou být přepravována nejvýše 2 kola. Průvodce lanové dráhy může přepravu kola zakázat (zejména při větším počtu cestujících). Přeprava kola je zdarma. Pozor, hlavně v turistické sezoně je kvůli vysokému počtu cestujících lanovka pro cesty s kolem prakticky nepoužitelná!

Přívozy

Přeprava kola je povolena na všech přívozech a je zdarma. Omezení může nastat při zvýšené poptávce cestujících. Dodržujte pokyny převozníků. Přívozy P1, P2 a P8 jezdí po celý rok, přívoz P4 od června do září a ostatní přívozy jezdí od dubna do října. Provozní doba a intervaly se liší.

 • P1: Sedlec – Zámky
 • P2: V Podbabě – Podhoří
 • P3: Lihovar – Veslařský ostrov
 • P4: Kazín – Černošice, Mokropsy
 • P5: Císařská louka – Výtoň – Náplavka Smíchov
 • P6: Lahovičky – Nádraží Modřany
 • P7: Pražská tržnice – Ostrov Štvanice – Rohanský ostrov
 • P8: Troja – Císařský ostrov

Autobus do Suchdola

Zkušební provoz autobusů s úpravou pro přepravu kol na lince č. 147 z Dejvické do Suchdola (zastávka Výhledy) funguje pouze v sezoně, zhruba od dubna do konce října (provoz v roce 2019 bude upřesněn). Na vybraných spojích jezdí upravené autobusy s úchyty pro kola na zádi vozu. Přeprava je zdarma a je možná pouze ve směru do Suchdola.

Naložení kola je možné pouze v zastávkách Dejvická (přestup z metra) a V Podbabě (přestup z přívozu), vyložení pak pouze ve stanicích Internacionální a Výhledy. Nakládku a vykládku si zajišťuje cestující, řidič poskytuje případnou radu či pomoc a následně kolo uzamkne k nosiči. Cestující následně od řidiče obdrží visačku s identifikačním číslem polohy kola na nosiči, kterou se prokáže i při vykládce (podrobnosti o lince zde).

Vlaky

Na všech tratích zahrnutých do PID je provoz zajištěn vozidly umožňujícími přepravu jízdních kol. Přeprava kola na území Prahy je pro držitele platné jízdenky/Opencard/Lítačky zdarma.

Mimo území Prahy je přeprava jízdních kol zpoplatněna. Pokud máte kolo s sebou jako spoluzavazadlo, cena je 30 Kč (do 50 km), 40 Kč (51-100 km). U kola daného do vlakové úschovy platíte k základní ceně 10 Kč za každý vlak. Více na www.cd.cz/kolo.

Cyklobus

Trasa cyklobusu

Trasa cyklobusu

Cyklobus je v provozu v nepracovní dny od začátku dubna do začátku října (provoz v roce 2019 bude upřesněn) v trase Dobřichovice, nádraží – Černolice – Řitka – Mníšek pod Brdy, náměstí – Mníšek pod Brdy, kaple – Kytín, náves.

Spoje linky navazují v Dobřichovicích na vlaky linky S7 (trať 171 Praha – Řevnice – Beroun) z obou směrů.

Nástupní zastávka cyklobusu v Dobřichovicích je umístěna na parkovišti vedle nádražní budovy (pozor, cyklobus nezastavuje v zastávce linky 448 umístěné před nádražím). Provoz linky je zajištěn upraveným autobusem pro přepravu 25 jízdních kol připevněných v úchytech.

Na lince platí Tarif PID. Za přepravu jízdního kola se v cyklobusu platí 16 Kč. Ve vlacích je nutné odbavit jízdní kolo dle Tarifu ČD (do 50 km cesty stojí 30 Kč).

Vlak linky S7, na které v Dobřichovicích navazuje cyklobus, odjíždějí z Prahy hlavního nádraží v 7:47, 9:47, 11:47, 13:47 a 15:47.

Vlak Cyklohráček

Cyklohráček je v provozu od konce března do konce října (provoz v roce 2019 bude upřesněn) v nepracovní dny v trase Praha hl. n. – Praha‑Smíchov severní nástupiště – Hostivice – Středokluky – Podlešín – Slaný (vybrané spoje pokračují až do Zlonic). Pro přepravu cyklistů je přednostně určen vždy druhý vůz vlaku, který je vybaven prostory pro přepravu jízdních kol.

Autobus Airport Express

Na lince AE (Airport Express) provozované v trase Hlavní nádraží – Letiště je možná přeprava jízdního kola pouze zabaleného pro leteckou přepravu. Přeprava kola je zdarma, na lince platí zvláštní jízdné (42 Kč při zakoupením v ČD centru nebo 60 Kč při zakoupení v autobuse u řidiče, děti 6-15 let platí polovinu; ostatní jízdenky PID zde neplatí) a příslušné jízdní doklady Českých drah i mezinárodní jízdní doklady vystavené v zahraničí.

Linka je v provozu denně přibližně od 5:30 do 22:00 hodin v intervalu 30 minut, v letní sezoně od 1.6. do 30.9. pak po většinu dne v intervalu 15 minut (odjezdy z Hlavního nádraží i z Terminálu 1 vždy v časech x:00, x:15, x:30 a x:45, podrobný jízdní řád zde). Ve směru na letiště zastavuje u Terminálu 1 i 2, ve směru do centra odjíždí pouze od Terminálu 1.

Zdroje: ROPID, DPP, ČD

8 komentářů: S kolem v MHD

 1. Bořivoj Záruba napsal:

  Přeprava kola vlakem na území Prahy je pro držitele platné jízdenky nebo Opencard zdarma. Jak je to s jízdními koly důchodců nad 70 let, kteří cestují zdarma a nejsou proto držiteli platné jízdenky? Tento případ tarify neřeší.
  Děkuji za odpověď
  Bořivoj Záruba

 2. Anna napsal:

  Proč je ježdění s kolem v tramvaji pouze do 14 hodin, když se kolo do města používá hlavně do práce a do školy a v 1 hodinu a v 19 hodin mi to je asi k ničemu…. tramvaj například do modřan jezdí úplně prázdná v koncových stanicích….

 3. Mirek napsal:

  A kolik stojí ten Cyklohráček? O tom není v textu ani zmínka.

 4. Jaroslav Krejcar napsal:

  Kašlete na MHD. S kolem mě blbec řidič vykopne, že porušuji přepravní řád, ale houmlesáka tam nechá, i když nemá jízdenku a smrdí na celý vagón (tím mimochodem taky porušuje přepravní řád, ve kterém se píše, že do MHD máte mít čisté oblečení a neobtěžovat ostatní cestující zápachem). Takže na MHD už pár let totálně kašlu, jezdím autem a jsem spokojený.

 5. Lenka napsal:

  A co složené skládací kolo? To by mohlo být spíše jako batožina…

 6. Vanda napsal:

  kašlusic na MHD,ale někdy přec ji použiju. S tou jízdou do kopce to fakt vychytali……………..
  Ve všední den trochu se svezete,ale o víkendu jen do kopce,možná by mohli až do…………..
  jasně,že tramvaje i autobusy jezdí poloprázdné a nebo dost často plné jiných smradlavců,holt našinec to nemá lehký.,a někdy si s kolem mákne.

 7. Pingback: Mit dem Fahrrad im Prager öffentlichen Personennahverkehr | Unterwegs in Tschechien

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *