Cyklotrasa A21: Modřany – Libuš – Kunratice – Šeberov – Kateřinky – Háje

Trasa A21 je páteřní cyklotrasou vycházející v Modřanech z trasy A2 východním směrem přes Modřanskou rokli, Libuš, Kunratice, Šeberov a Kateřinky na Háje. Směrem od Vltavy trasa stoupá. Délka je 12,8 km.

Popis trasy

úsek Modřany – Libuš
Trasa začíná na hlavní povltavské stezce A2 u železniční zastávky Praha-Modřany zastávka. Vede podjezdy ulicí U Kina, Komořanskou ulicí míří k třídě Generála Šišky, podél níž vede po cyklochodníku až k poliklinice Modřany. Tam trasa dvěma podjezdy podchází hlavní silnice a tramvajovou trať a směřuje do Modřanské rokle. Trasa v rokli vede podél Libušského potoka po asfaltových cestách s mírným, ale souvislým stoupáním až do sídliště Libuš. Od července 2012 je celý úsek doznačen jako A21, dříve zde byly pouze žluté směrovky s cíli bez čísla trasy.

úsek Libuš – Kunratice – Šeberov
Úsek vede zástavbou Libuše a Kunratic, nejprve mezi paneláky, poté mezi rodinnými domy. Pozor je třeba dát zejména na křížení frekventované ulice Libušská a dále při jízdě po ulici Dobronické – nezkušení cyklisté mohou využít chodník nebo alternativní neznačenou trasu přes skladový areál a ulicí U Rakovky. Trasa dále vede poměrně frekventovanými ulicemi K Libuši a K Šeberáku. U rybníku Šeberák se stáčí do klidných ulic vilové čtvrti. Na křižovatce ulic Nad Šeberákem a V Honu vyznačená trasa končí napojením na trasu A213 směrem do Kunratického lesa. Úsek byl s výjimkou dvou křižovatek plně vyznačen v dubnu 2012.

úsek Šeberov – Kateřinky – Háje
Z Hájů přes Kateřinky byla trasa vyznačena v srpnu 2012, část úseku se k vyznačení připravuje. Trasa překonává velice frekventovanou Kunratickou spojku, při křížení je třeba mimořádné opatrnosti, auta tam jezdí rychle a provoz je hustý. Pokračuje klidnou ulicí V Ladech a Šeberovem. V místě nové zástavby začíná šotolinová cesta polem směrem k dálnici D1. Tu podchází propustkem, který je pozůstatkem dálnice budované během druhé světové války (pozor, propustek je pouze 2 metry vysoký a uvnitř tunelu se drží po dešti voda) a následně novějším podjezdem. Chodníkovou stezkou vchází do Kateřinek, odkud lze pokračovat po trase A209 směrem na Újezd. Trasa prochází zástavbou Kateřinek a novým sídlištěm Milíčov a směřuje ke stanici metra C Háje, kde končí.

Značení
Povrch

asfalt (stezky i silnice), šotolina (z okraje Šeberova k dálnici D1 u Kateřinek)

Trasa

(místo – kilometráž – nadmořská výška – návazné cyklotrasy)

 • Modřany, nádraží vlaky linek S (S8, S80) tramvaj (3, 17, 21) – 0 km – 190 m – A2
 • Modřany, Sofijské náměstí tramvaj (3, 17, 21) – 1,3 km – 210 m
 • Libuš, Na Šejdru – 4,7 km – 290 m
 • Libuš, Libušská – 5,3 km – 295 m
 • Kunratice, Vídeňská – 6,8 km – 295 m
 • Kunratice, Kunratická stodola – 7,2 km – 290 m – A212
 • Kunratice, K Verneráku – 7,5 km – 285 m
 • rybník Šeberák – 8,1 km – 280 m
 • Kunratice, Kunratická spojka – 9 km – 285 m – A213
 • Šeberov – 10 km – 295 m
 • podjezd D1 – 10,8 km – 295 m
 • Kateřinky – 11 km – 295 m – A209
 • Háje metro C – 12,8 km – 300 m – A22, A41, A216

Převýšení

130 m

Zajímavosti v okolí

Modřanská rokle – Přírodní památka v údolí Libušského a Písnického potoka. Chráněn je krajinný celek tvořený zalesněným skalnatým zářezem potoka s geologickými odkryvy. Les je tvořen zejména borovicemi a akáty, vyskytuje se tu řada ohrožených živočichů a hnízdí tu na padesát druhů ptáků.

Foto

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *