Cyklotrasa A114: Slivenec – Lochkov – Radotín

A114 mezi Slivencem a Lochkovem

A114 mezi Slivencem a Lochkovem

Trasa A114 vede ze Slivence přes Lochkov k cementárně Radotín, kde na ni navazuje trasa A11. Délka trasy je 3,6 km.

Směrem od Slivence k Radotínu trasa výrazně klesá, a to o 100 výškových metrů. Trasa vede po klidnějších silnicích s mírným, od Lochkova k Radotína pak středním provozem.

V budoucnu má trasa začínat už v Hlubočepech, odkud má pokračovat po tramvajovém mostě na sídliště Barrandov a dále směrem do Slivence podél plánované tramvajové trati.

Trasa

  • místo – kilometráž – nadmořská výška – navazující cyklotrasy
  • Slivenec, ul. Ke Smíchovu – 0 km – 350 m
  • Lochkov – 2,2 km – 310 m
  • Lochkovský most (Pražský okruh) – 3,1 km – 290 m
  • Radotín, cementárna – 3,6 km – 250 m – A11

Zajímavosti

Kostel Všech svatých ve Slivenci – Raně gotická jednolodní stavba s trojboce uzavřeným kněžištěm a hranolovou věží. V původních oknech pod gotickou žebrovou klenbou je kopie vitráží z druhé poloviny 14. století.

Lochkovský zámek – Obdélníková budova s věžičkou, původně panský dům přestavěný v 19. století na zámeček. Dnes je v budově mateřská škola a po přestavbě už zámek příliš nepřipomíná. Není veřejně přístupný. Budova je v bývalém zemědělském dvoře, který je po “hospodaření” komunistického státního statku zpustlý.

Lochkovský most – Most je součástí Pražského okruhu, otevřen byl spolu s celou jižní částí okruhu v roce 2010. Délka mostu je 461 metrů, šířka 37 metrů. Na rozdíl od běžných dálničních mostů má společnou konstrukci pro oba jízdní pásy, most je navíc do oblouku. Maximální výška nad Lochkovských údolím je 64 metrů, je tak nejvyšším mostem v Praze.

Cementárna Radotín – Založena ve čtvrti už v roce 1871, koncem 50. let minulého století přemístěna do dnešní polohy, kde je v provozu od roku 1963. Areál není přístupný, technologie jsou však vidět od silnice.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *