Cyklotrasa 7 (Vltavská): Praha – Kralupy nad Vltavou – Mělník

Trasa 7 mezi Trojou a Klecany

Vltavská cyklotrasa č. 7 (středočeský úsek) začíná na severním okraji Prahy a přímo navazuje na pravobřežní vltavskou pražskou trasu A2. Vede přes Klecany, Vodochody, Chvatěruby, Kralupy nad Vltavou, Nelahozeves, zámek Veltrusy, Dušníky nad Vltavou, Zálezlice a Hořín do Mělníka. V Mělníku u Starého mostu na trasu navazuje Labská cyklotrasa č. 2.

Délka trasy je 45 km. S výjimkou úseku Klecany – přívoz Na Dole vede trasa podél řeky Vltavy a bez větších stoupání. Kromě úseků přívoz Na Dole – Dolánky a Kralupy – Nelahozeves, které jsou zpevněné se štěrkem, je po celé délce asfaltový povrch.

Úsek Praha – Klecany
Trasa začíná v napojení na pražskou cyklotrasu A2 a pokračuje po nové stezce podél řeky
k přívozu Klecánky. Zde je několik možností občerstvení. U vodního díla Klecany se trasa odklání vpravo do kopce směrem k obci. Na tomto úseku nastoupáte 70 metrů, což je prakticky jediné stoupání na celé trase. Možnost občerstvení na náměstí (obchod, restaurace).

Úsek Klecany – Kralupy
Po projetí ulicemi Klecan následuje nepříliš zajímavý úsek po silnici přes Drasty do Vodochod. V centru vesničky proslavené hlavně stejnojmenným letištěm odbočte hned za fotbalovým hřištěm vlevo (nenechte se zmást označením ulice jako slepé, ta platí jen pro auta). Zájemcům o historii másla lze doporučit odbočení po trase označené “7a” k Muzeu másla v Máslovicích, délka odbočky je 1,7 km – za hřištěm odbočte také vlevo, ale až další ulicí do kopce.

Následuje sjezd zpět k Vltavě až k přívozu Na Dole, který spojuje Máslovice a Libčice nad Vltavou. Trasa pokračuje vpravo podél řeky nejprve po asfaltu, pak krátce po kamenitém povrchu a následně po cyklostezkách a místních silničkách až do Chvatěrub. Zde stojí za pozornost opravovaná zřícenina hradu (není přístupný) po pravé straně. Po krátkém úseku po silnici stezka odbočuje vlevo zpět k Vltavě. Zastavit se můžete v informačním centru stezky (otevřeno v pracovní dny 14-22 hod., o víkendu 10–22 hod.), k dispozici je i restaurace a v létě také terasa s občerstvením a grilem. Stezka pokračuje podél řeky až do Kralup.

Úsek Kralupy – Nelahozeves
V Kralupech trasa vede po nábřeží J. Rysa, následně podchází most T. G. Masaryka a po mostě pro pěší a cyklisty překonává Vltavu. Kolem panelových domů se poté stáčí zpět k řece. Až do Nelahozevsi vede po tzv. Dvořákově stezce po zpevněných pěšinách, které jsou ale dobře sjízdné. Za pozornost v této části stojí pískovcové skály i tři železniční tunely z roku 1850, které jsou dodnes používané.

V Nelahozevsi je hlavním lákadlem zámek, jedna z nejkrásnějších renesančních staveb u nás (v hlavní sezoně úterý až neděle 9-17 hod., prohlídka trvá 50 minut, cena pro dospělé 110 Kč, rodinné vstupné 260 Kč). Druhou zajímavostí je Památník Antonína Dvořáka s expozicí zaměřenou na dětství a mládí tohoto světoznámého hudebního skladatele (otevřeno v letní sezoně středa a pátek/nebo neděle vždy 9.30–12 hod. a 13–17 hod. – podrobnější informace zde, vstupné 30 Kč, rodinné 60 Kč).

Úsek Nelahozeves – Mělník
V Nelahozevsi trasa pokračuje po silnici ulicí Zagarolskou, za Tukovými závody odbočuje vpravo po mostě přes Vltavu na pravý břeh. Po pár minutách dojedete k areálu zámku Veltrusy (v sezoně otevřeno denně kromě pondělí, vstupné 100 Kč, rodinné 270 Kč – možná je též cykloprohlídka, cena 50 Kč, rodinné 130 Kč).

Od zámku Veltrusy cesta pokračuje parkem ke zřícenině Egyptského pavilonu se sochou sfingy a kolem opraveného Červeného mlýna do obce Všestudy. Odtud pak podjezdem pod dálnicí D8 do Dušníků nad Vltavou a Dědibab. Zde je možné občerstvení v Bistru U Matýska (denně kromě pondělí 11–20 hod.). Okolo Křivous pokračuje trasa do Bukolu, za nímž je možné se přívozem přepravit na druhý břeh do Lužce nad Vltavou (a cestu si tak zkrátit a především si ušetřit nepříjemné přenášení kola do a ze schodů na lávce u Zátvor).

Pokud se rozhodnete pokračovat dál, pojedete přes Kozárovice a Zálezlice (známou především ničivými povodněmi z roku 2002), kde se trasa vrací zpět k Vltavě. Po mostě se schody na obou stranách se dostanete na levý břeh, kde trasa odbočuje doprava po nové cyklostezce (pokud pojedete rovně, dostanete se zakrátko k zooparku v Zelčíně a hostinci U Bedřicha s příjemnou venkovní zahrádkou). Přes Vrbno trasa pokračuje kolem Vrbenských tůní po nových stezkách až ke zdymadlu v Hoříně. Odtud je jeden z hezkých pohledů na zámek Mělník.

Kolem zámku Hořín pak dojedete až ke Starému mostu, kde cyklotrasa č. 7 končí. Napojuje se zde na Labskou cyklotrasu č. 2, po které lze pokračovat oběma směry – až do Ústí nad Labem a dále na Německo, v opačném směru pak přes Brandýs, Poděbrady, Kolín, Pardubice, Hradec Králové až do Vrchlabí. Za pozornost zde ale stojí především samotný Mělník, s jeho renesančním zámkem a chrámem sv. Petra a Pavla.