Cyklostezka “Do Prahy na kole” (Mnichovice – Všestary – Světice – Říčany – Praha Kolovraty)

Cyklostezka “Do Prahy na kole” je 14 kilometrů dlouhá trasa vedoucí z Mnichovic přes Všestary, Světice a Říčany do Kolovrat na okraji Prahy. Otevřena bude během jara 2020, některé úseky už jsou průjezdné. Povrch je převážně asfaltový, podél trasy jsou odpočívky a stojany na kola.

Trasa je jednou z nejdelších souvislých tras v okolí Prahy vedoucích převážně po samostatných cyklostezkách nebo klidnými ulicemi. Na vzniku trasy se podílel spolek obcí Ladův kraj. Náklady na stavbu dosáhnou 103 milionů korun, 90 % má jít z dotace Evropské unie z Evropského fondu pro regionální rozvoj.

Historie projektu: Přibližně v roce 2013 vznikly první nápady, jak obnovit tradiční cestu z Všestar do Mnichovic mimo hlavní silnici tak, aby byla bezpečná pro pěší a cyklisty. Projekt se nakonec rozrostl, když se do něj zapojily i Strančice, Světice, Říčany a městská část Praha-Kolovraty. Vznikl plán na vybudování “dopravní tepny”, kvalitní cyklostezky, která by umožnila cestování za prací či do školy mezi obcemi a lepší návaznost na Prahu. Část stezek vede po obnovených historických cestách, které byly zarostlé nebo rozorané.

Další rozvoj: V budoucnu by na tuto stezku měla v Mnichovicích navázat nová cyklostezka do Mirošovic. Na opačném konci, v pražských Kolovratech, by měla navázat stezka směrem na Uhříněves. Ze Světic je také plánována odbočka do Tehova.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *