Cyklistům pomohou nové dopravní značky

Už za týden začnou v Česku platit nové dopravní značky, kromě jedné jsou všechny určeny cyklistům. Většina už se jich v praxi používá (s výjimkou sdružených přechodů) a nová vyhláška pouze stanovuje závaznou podobu značek a plně legalizuje jejich používání.

Vjezd cyklistů v protisměru povolen
Vjezd cyklistů v protisměru povolen
Zřejmě nejdiskutovanější nová značka – umožňuje totiž cyklistům vjíždět i do jednosměrné ulice v protisměru. Dosud se používala nejčastěji dodatková tabulka “mimo cyklisty” (případně se symbolem kola), v posledních měsících se však již objevuje zde uvedená značka.

Povolený směr jízdy cyklistů
Povolený směr jízdy cyklistů
Tato značka, umístěná zpravidla na modrých návěstech před křižovatkami, umožňuje cyklistům jet např. v odbočovacím pruhu přímo, i když ostatní vozidla zde mohou jet pouze vpravo. Podle dosavadních předpisů by se měl cyklista před křižovatkou zařadit do správného pruhu jako ostatní vozidla, tato značka mu dává výjimku. Doporučuje se i v tomto pruhu dbát zvýšené opatrnosti, případně se zařadit do prostřední části odbočovací pruhu – hrozí totiž, že vás budou chtít odbočující auta za vámi objet.

Návěst doporučeného způsobu odbočení cyklistů vlevo
Návěst doporučeného způsobu odbočení cyklistů vlevo
Značka ukazuje cyklistům doporučený způsob odbočení vlevo, tzv. nepřímého odbočení, které je bezpečnější. Cyklista si pomocí nepřímého odbočení najede šikmo nebo kolmo ke křižovatce, aby měl lepší rozhled a poté překoná silnici příčným přejezdem případně převedením kola. Výhodou je zvýšení bezpečnosti cyklistů zejména na frekventovaných nebo víceproudých komunikacích.

Konec cyklistické trasy

Značka upozorňuje na konec cyklistické trasy, již v současnosti se leckde používá.

Piktogramový koridor pro cyklisty (“cyklopiktokoridor”)
Piktogramový koridor pro cyklisty
Ukazuje cyklistům nejvhodnější stopu pro průjezd ulicí nebo křižovatkou. Nedává jim však přednost před jinými vozidly. Ostatní řidiče tento tzv. cyklopiktokoridor zároveň upozorňuje na možnou přítomnost častějšího výskytu cyklistů.

Přejezd pro cyklisty přimknutý k přechodu pro chodce
Přejezd pro cyklisty přimknutý k přechodu pro chodce
Nově je možné vyznačit přejezd pro cyklisty blíže k přechodu pro chodce a to vynecháním vnitřní čáry. Přimknutý přejezd tak zabere méně místa a bude možné ho vyznačit i na místech, kde by se standardní přechod a přejezd vedle sebe nevešly.

Příspěvek byl publikován v rubrice Cyklotrasy v okolí Prahy. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *