Cyklotrasa 7 „Vltavská“: Praha, Troja – Kralupy nad Vltavou – Mělník

Trasa 7 mezi Trojou a Klecany

Vltavská cyklotrasa č. 7 (středočeský úsek) začíná na severním okraji Prahy a přímo navazuje na pravobřežní vltavskou pražskou trasu A2. Vede přes Klecany, Vodochody, Chvatěruby, Kralupy nad Vltavou, Nelahozeves, zámek Veltrusy, Dušníky nad Vltavou, Zálezlice a Hořín do Mělníka. V Mělníku u most Josefa Straky na trasu navazuje Labská cyklotrasa č. 2.

Délka trasy je 44 km. S výjimkou úseku Klecany – přívoz Na Dole vede trasa podél řeky Vltavy a bez větších stoupání. Kromě úseků přívoz Na Dole – Dolánky a Kralupy – Nelahozeves, které jsou zpevněné se štěrkem, je po celé délce asfaltový povrch.

Úsek Praha – Klecany
Trasa začíná v napojení na pražskou cyklotrasu A2 a pokračuje po nové stezce podél řeky k přívozu Klecánky. Zde je několik možností občerstvení. U vodního díla Klecany se trasa odklání vpravo do kopce směrem k obci Klecany. Na tomto úseku nastoupáte 70 výškových metrů, avšak jde o jediné výraznější stoupání na celé trase. Možnost občerstvení na náměstí (obchod, restaurace).

Úsek Klecany – Kralupy
Po projetí ulicemi Klecan následuje nepříliš zajímavý úsek po silnici přes Drasty do Vodochod. V centru vesničky proslavené hlavně stejnojmenným letištěm odbočte hned za fotbalovým hřištěm vlevo (nenechte se zmást nesprávným označením ulice jako slepé). Zájemcům o historii másla lze doporučit odbočení po trase označené „7a“ k Muzeu másla v Máslovicích, délka odbočky je 1,7 km – za hřištěm odbočte také vlevo, ale až další ulicí do kopce.

Následuje sjezd zpět k Vltavě až k přívozu Na Dole, který spojuje Máslovice a Libčice nad Vltavou. Trasa pokračuje vpravo podél řeky nejprve po asfaltu, pak krátce po kamenitém povrchu a následně po cyklostezkách a místních silničkách až do Chvatěrub. Zde stojí za pozornost opravovaná zřícenina hradu (není přístupný) po pravé straně. Po krátkém úseku po silnici stezka odbočuje vlevo zpět k Vltavě. Zastavit se můžete v informačním centru stezky (otevřeno v pracovní dny 14-22 hod., o víkendu 10–22 hod.), k dispozici je i restaurace a v létě také terasa s občerstvením a grilem. Stezka pokračuje podél řeky až do Kralup.

Úsek Kralupy – Nelahozeves
V Kralupech trasa vede po nábřeží J. Rysa, následně podchází most T. G. Masaryka a po mostě pro pěší a cyklisty překonává Vltavu. Kolem panelových domů se poté stáčí zpět k řece. Až do Nelahozevsi vede po tzv. Dvořákově stezce po zpevněných pěšinách, které jsou ale dobře sjízdné. Za pozornost v této části stojí pískovcové skály i tři železniční tunely z roku 1850, které jsou dodnes používané.

V Nelahozevsi je hlavním lákadlem zámek, jedna z nejkrásnějších renesančních staveb u nás (v hlavní sezoně úterý až neděle 9-17 hod., prohlídka trvá 50 minut, cena pro dospělé 110 Kč, rodinné vstupné 260 Kč).

Úsek Nelahozeves – Mělník
V Nelahozevsi trasa pokračuje po silnici ulicí Zagarolskou, za Tukovými závody odbočuje vpravo po mostě přes Vltavu na pravý břeh. Po pár minutách dojedete k areálu zámku Veltrusy (v sezoně otevřeno denně kromě pondělí, vstupné 100 Kč, rodinné 270 Kč – možná je též cykloprohlídka, cena 50 Kč, rodinné 130 Kč).

Od zámku Veltrusy cesta pokračuje parkem ke zřícenině Egyptského pavilonu se sochou sfingy a kolem opraveného Červeného mlýna do obce Všestudy. Odtud pak podjezdem pod dálnicí D8 do Dušníků nad Vltavou a Dědibab. Zde je možné občerstvení v Bistru U Matýska (denně kromě pondělí 11–20 hod.). Okolo Křivous pokračuje trasa do Bukolu, z něhož vede v roce 2020 otevřená lávka přes Vltavu do Lužce nad Vltavou (pozor, původní trasa přes Zálezlice je zrušená, přes most plynovodu již není povoleno přecházet). Z Lužce pokračují cyklostezky přes Vrbno (kde je možnost odbočit vlevo a dostat se k zooparku v Zelčíně a hostinci U Bedřicha s příjemnou zahrádkou), kolem Vrbenských tůní až k historickému zdymadlu v Hoříně (pozor, do roku 2021 probíhá rekonstrukce zdymadla, je zřízen přívoz). Odtud je jeden z hezkých pohledů na zámek Mělník.

Kolem zámku Hořín pak dojedete až k mostu Josefa Straky (Starému mostu), kde cyklotrasa č. 7 končí. Napojuje se zde na Labskou cyklotrasu č. 2, po které lze pokračovat oběma směry – až do Ústí nad Labem a dále na Německo, v opačném směru pak přes Brandýs, Poděbrady, Kolín, Pardubice, Hradec Králové až do Vrchlabí. Za pozornost zde ale stojí především samotný Mělník, se svým renesančním zámkem či chrámem sv. Petra a Pavla.